20 kwiecień 2020
Zastosowanie oleju kokosowego na włosy
Zastosowanie oleju kokosowego na włosy
Olej kokosowy jest doskonałym środkiem nawilżającym, odżywczym i przeciwbakteryjnym, dzięki któremu włosy nabiorą nowego życia. Uniwersalność użytkowania, dobra kompatybilność z innymi produktami oraz brak przeciwwskazań odegrały szczególną rolę w jego popularności.
Właściwości oleju kokosowego na włosy
Skład oleju koksowego jest dość bogaty, ale w przeciwieństwie do innych znanych olejów do włosów, łączy właściwości nasyconych i nienasyconych lipidów. Nierafinowany olej kokosowy jest gęsty i lekko lepki. A kiedy temperatura otoczenia osiągnie 25 stopni, olej zmienia konsystencję w ciecz.
Najbardziej przydatne nienasycone kwasy tłuszczowe oleju koksowego nierafinowanego obejmują:
- Kwas laurynowy jest dobrze znanym pomocnikiem w walce z bakteriami i wirusami. Dzięki temu olej kokosowy ma również działanie przeciwdrobnoustrojowe.
- Kwas mirystynowy - ma również właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze. W kosmetologii stosuje się go w celu zwiększenia przenikania innych składników do skóry i włosów.
- Kwas palmitynowy - ma funkcje ochronne, zatrzymuje wilgoć.
- Oleinowa ksylota - poprawia metabolizm lipidów, zapobiega łamliwości struktury włosów.
- Kwas liponowy jest prawdziwym mistrzem wśród przeciwutleniaczy i doskonałym środkiem przeciwstarzeniowym.
- Kwas kaprylowy - zatrzymuje wzrost patogennej mikroflory (grzyby, bakterie), normalizuje pH skóry głowy.
- Kwas kaprynowy - chroni przed bakteriami i wzmacnia odporność komórkową.
Oczywiście olej kokosowy zawiera witaminy - A, E, C, a także betainę.
Olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany. Jaki olej kokosowy na włosy wybrać?
Wygląd i właściwości oleju zależą od stopnia jego oczyszczenia i temperatury. Warto poznać cechy tych dwóch rodzajów oleju kokosowego.
- Nierafinowany olej kokosowy jest gęstą białą masą, która w niskiej temperaturze staje się ciałem stałym i cieczą w temperaturach powyżej 25 stopni Celsjusza. Jego dużą zaletą jest niwelowanie uszkodzeń włosa spowodowanych przez promienie UV (do 20%). Dobrym rozwiązaniem dla włosów zniszczonych farbowaniem czy innymi zabiegami fryzjerskim jest olejowanie, które każdy może wykonać w domu. Doskonały efekt jest osiągany przy regularnym wykonywaniu tej procedury.
- Rafinowany olej kokosowy jest płynny, prawie przezroczysty, nie ma wyraźnego aromatu kokosa. W procesie oczyszczania traci część swoich właściwości leczniczych. Zostaje pozbawiony: białka, minerałów, witamin i błonnika. Kolejny etap rafinacji powoduje zniszczenie: fosfolipidów, chlorofilu, magnezu, miedzi i wapnia. Ponadto wysokie temperatury powodują przekształcenie nienasyconych kwasów tłuszczowych w tłuszcze trans (syntetyczne).
Z powyższych informacji jasno wynika, że najbardziej wskazanym olejem kokosowym do włosów jest olej nierafinowany.
Jak stosować olej kokosowy nierafinowany na włosy?
Należy zwilżyć włosy a następnie wsmarować olej kokosowy na włosy i założyć czepek, następnie zawinąć głowę ręcznikiem. Najlepiej utrzymywać włosy w takim stanie przez noc, jeżeli to niemożliwe to przynajmniej przez 15 minut. Następnym etapem jest zmycie oleju ciepłą wodą i umycie włosów szamponem.
Przydatne właściwości nierafinowanego oleju kokosowego na włosy
- Wzmocnienie włosów. Odżywając mieszki włosowe, olej wzmacnia cebulki włosów i zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów. Z tego samego powodu częste stosowanie oleju kokosowego przyczynia się do szybszego wzrostu włosów.
- Przywrócenie struktury. Częste farbowanie, prostowanie i stosowanie alkoholowych produktów do stylizacji wyczerpuje strukturę włosów, pozbawiając je wilgoci i keratyny. Olej kokosowy do włosów zapobiega wypłukiwaniu keratyny i zatrzymuje wystarczającą ilość wilgoci w łodydze włosa.
- Połysk i kolor. Jeśli farbuje się włosy, użycie oleju kokosowego pomoże utrzymać nasycenie kolorów, ponieważ doskonale utrwala pigmenty.
- Walka z łupieżem. Składniki przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne dobrze sprawdzają się w przypadku łupieżu.
Jakie problemy rozwiązuje olej kokosowy do włosów?
Ten rodzaj włosów szczególnie dobrze reaguje na pielęgnację za pomocą oleju kokosowego. Jeśli włosy są suche z natury lub z powodu niewłaściwej pielęgnacji, najlepszym rozwiązaniem jest nałożenie oleju na noc. Przed pójściem spać nałożyć podgrzany olej na całej długości włosów, zwracając szczególną uwagę na końcówki. Rano umyć włosy, pamiętając o użyciu balsamu lub odżywki do włosów. Można również nałożyć na grzebień kilka kropli oleju kokosowego i rozczesać włosy na całej długości (unikając strefy korzeniowej). Ta metoda nada włosom połysk i elastyczność.
- Łupież, tłusta skóra głowy, grzybicze choroby skóry głowy
W takim przypadku można używać oleju kokosowego wyłącznie na skórę głowy, jako maskę. Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne kompleksowo wpływa na skórę głowy, lecząc mikropęknięcia, hamując rozwój grzybów i bakterii. Po użyciu należy umyć włosy szamponem odpowiednim dla włosów dwa razy, aby zmyć oleisty film i uniknąć efektu przetłuszczonych włosów.
- Wypadanie włosów i opóźnienie wzrostu
Aplikacja do tych celów jest podobna do poprzedniej metody. Ale szczególnie ważne będzie zwrócenie uwagi na potrzebę łączenia oleju kokosowego z innymi produktami wzmacniającymi cebulki włosów i aktywującymi ich wzrost.
OLEJ KOKOSOWY W EKOCHATKA.PL:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go Twoim znajomym!