Olej kokosowy – wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie
Olej kokosowy to przede wszystkim naturalny olej, pozyskiwany głównie z miąższu orzecha kokosowego. Nie bez powodu nazywany jest najzdrowszym olejem na świecie - w większości składa się on z nasyconych kwasów tłuszczowych MCT, dzięki którym wykazuje on wysokie właściwości zdrowotne, pielęgnacyjne oraz lecznicze. Najczęściej wykorzystywany jest w kuchni, jako zamiennik do masła. Sprawdza się w formie tłuszczu zarówno do pieczenia ciast, jak i również do sosu do sałatek. Nie stwierdzono jednoznacznie, jednak niektóre badania dowodzą, że olej kokosowy może wpływać pozytywnie na odchudzanie, przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej. Jednak należy pamiętać o tym, że olej kokosowy to wciąż tłuszcz, który zawiera dużo kalorii. Z tego względu nie zaleca się przekraczanie zalecanej dawki do spożycia, gdyż w nadmiernych ilościach, może przynieść odwrotne efekty.
Kuchnia to nie wszystko – olej kokosowy również w kosmetyce znalazł wysokie uznanie. Chętnie wykorzystywany jest w kremach i balsamach ze względu na swoje właściwości nawilżające i regenerujące. Olej kokosowy wykazuje również działania antybakteryjne, dzięki czemu działa kojąco na cerze trądzikowej i problematycznej. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających olej kokosowy przyczynia się do poprawy jakości skóry i cery.
Olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czym się różni olej rafinowany od nierafinowanego. Podstawową różnicą jest proces jego pozyskiwania. Olej nierafinowany jest tłoczony na zimno, czyli bez użycia wysokiej temperatury. Proces pozyskania tego oleju jest znacznie droższy, stąd też wyższe ceny. Natomiast rafinowany olej kokosowy jest pozyskiwany na skutek podgrzania go do wysokiej temperatury. Jaki olej kokosowy jest lepszy? Ciężko jednoznacznie wybrać, wszystko zależy od potrzeb i jego zastosowania. Jeżeli szukasz oleju kokosowego do smażenia to warto dopłacić i wybrać nierafinowany olej kokosowy. Ma on wyższy punkt dymienia, czyli moment rozpadu tłuszczu na glicerol i tzw. wolne kwasy tłuszczowe. W praktyce oznacza to, że podczas smażenia nie wydziela on substancji rakotwórczych. Natomiast rafinowany olej kokosowy, ze względu na brak charakterystycznego kokosowego aromatu, jest uznawany za bardziej uniwersalny. Co prawda traci dużo wartości odżywczych podczas procesu podgrzewania, ale staje się również całkowicie bezwonny, co dla niektórych może mieć duże znaczenie. Można go wykorzystać podczas pieczenia lub gotowania albo w formie kosmetyków do ciała.
Olej kokosowy – gdzie kupić?
Oleje kokosowe są dostępne praktycznie w każdym sklepie spożywczym oraz ekologicznym. W sklepie internetowym ekochatka.pl znajdziemy szeroką ofertę ekologicznych olejów kokosowych marek takich jak Bio Planete, Cocomi lub Bio Food. Ceny wahają się w zależności od rodzaj oleju kokosowego od 9 do 50 zł. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.